אודותינו

עמותת "מאירים ביפו" הוקמה בשנת תשס"ח (2008), על ידי הרב אליהו מאלי ושותפים חברים מבית אל.

העמותה עשתה את הצעד המשמעותי הראשון בכך שהקימה ביפו  את ישיבת ההסדר  – 'שירת משה', ליבה  של תל אביב.

הוקם בית מדרש ייחודי, ברוח חזונו  של הרב קוק שהקים ביפו ישיבה שפעלה על פי דרכו הרוחנית בשנת תרס"ט (1909),אמנם הישיבה נסגרה בשנת תרע"ה (1915) בעקבות מלחמת העולם הראשונה.

ברוח שאיפתו של הרב קוק ומתוך רצון להמשיך את מפעלו הרוחני, הוקמה ישיבה שעניינה להוות בית לגידול תלמידי חכמים המעורבים בדעתם עם הבריות, המשלבים תורה גדולה עם היכרות עמוקה בחכמות העולם,וכן להוות מרכז רוחני לחיבור קצוות העם השונים על פלגותיהם ומחלוקותיהם, סביב זהותם היהודית.

בישיבה מתקיימים מגוון שיעורים ומרחב לימודי גדול, מלימוד הש"ס  והפוסקים בבקיאות ובעיון דרך לימוד פנימיות התורה, ועד לשיעורי היכרות עם תרבויות העולם  והשיטות הפילוספיות הכלליות של האנושות.

בישיבה לומדים  בחורים בגילאים שונים, משיעור א’ ועד תכנית בית מדרש לבחורים ואברכים בוגרי שירות צבאי משמעותי בצה"ל.

כולם יחד סביב אהבת לימוד התורה ושאיפות רוחניות משותפות.

הישיבה הפכה להיות אבן שואבת של תורה גדולה ורוח יהודית,  וכן משכה אליה משפחות צעירות שהתגבשו לקהילה איכותית שהשתלבה בנוף המיוחד של יפו.

וזו היתה רק תחילת דרכה של העמותה:

לאחר שלוש שנים קם פרויקט ייחודי 'בית יהודי – משפחה מזמינה'. בעקבות צמא גדול של צעירים, סטודנטים ועוד לשמוע ולהכיר את העומק והיופי שביהדות הוקם  בית המהווה מרכז ליצירה, תרבות ולימוד. חברותות, סדנאות כתיבה, שיעורים, ערבי שירה וארוחות שבת פתוחות לכל אחד ואחת שחשקה נפשם בתוכן ואמונה יהודית ממקום אישי, פתוח ומכיל.

בזה לא עצרנו, יפו מרכזת בתוכה גם שכבות אוכלוסייה ממצב סוציו-אקונומי נמוך, שכונות חלשות, נוער בסיכון ועולים חדשים. כל אלו דרשו והצריכו אותנו לתת יד והרבה לב לאחינו בית ישראל.

לאחר שנתיים, הוקמה  מדרשת יפו לנשים שחוללה מאז מהפכה חברתית אמיתית בעיר. עשרות בנות המגיעות לשנת שירות ביפו ופועלות במגוון פרויקטים עם ילדים נוער בסיכון, בתי ספר ומועדוניות נוער, מרכזים שכונתיים, חוגי העצמה לצעירות יוצאות הקהילה האתיופית, ליווי קשישים ועוד הרבה. המדרשה תורמת רבות להעצמת המגזר הנשי הכללי והדתי בעיר ולעיתים אף מהווה חבל הצלה של ממש לצעירות ונערות מקומיות.

בעקבות הקמת כפר סטודנטים בשיתוף פעולה עם בני עקיבא, אוגדה כל הפעילות החברתית- קהילתית (המתבצעת ע"י עשרות המתנדבים מבחורי הישיבה, המדרשה לנשים, כפר הסטודנטים ועוד) -לזרוע אחת  אשר חולשת על כלל הפעילות בשם 'מאירים ביפו – למען הקהילה'.

בשנת תשפ"א נפתחו ביפו שתי מכינות קדם צבאיות תחת חסות העמותה בשני מסלולים שונים  להכנת בחורים לשירות משמעותי בצה"ל ותרומה לחברה הישראלית, כמו כן תכנית ייחודית של שליחות בחו"ל על ידי  תלמידי המכינה  לקירוב יהדות התפוצות לישראל.

כיום מונה הארגון את חמשת זרועות העשייה:

ישיבת ההסדר שירת משה, מדרשת יפו לנשים,מכינות קדם צבאיות, משפחה מזמינה ולמען הקהילה אשר תורמות למהפכה הרוחנית חברתית המאירה אור גדול ביפו.

אתם מוזמנים להצטרף למשפחה הגדולה מאירים ביפו, לתמוך ולקחת חלק בשליחות אסטרטגית ולאומית. לחיזוק הרוח והחברה, הקהילה והתורה להשפיע ולהאיר בעיר הכ"כ מיוחדת יפו.

לדף הפייסבוק של הישיבה  לחצו

הרב אליהו מאלי ראש ישיבת "שירת משה" ביפו

 

 

© כל הזכויות שמורות
סגור